KOOLITUSED!

Siia lehele panen jooksvalt infot minu poolt juhendatud koolituste kohta.

12.-14. juuli XV Rahvarõiva õpitoad Tõstamaal. Mina juhendan indigo töötuba ja sünteetiliste värvide töötuba.

Värvi- ja ketruskoolitused Vändras, Iida Suvekoolis:
24. juuli Indigoga lõngade värvimine
7. august Taimede ja košenilliga värvimine
14. august Vokiga ketramine algajatele
21. august Vokiga ketramise tehnikad

Värvikoolitused Tartus, Eesti Rahva Muuseumis:
02.-03. august Punased loodusvärvid
04. august Indigoga värvimine

Tulemas loeng Tallinnas, Allikamaja koolituskeskuses:
02. november Loodusvärvid rahvarõivastes (info ja registreerumine: katli@folkart.ee)

TELLITAVAD KOOLITUSED 
Olen Eesti Rahvakunsti ja Käsitöö Liidu mentor, räägin loodusvärvidest rahvarõivastes ja õpetan taimedega ja indigoga värvimist. Mentorkoolituse kulud tasub Käsitööliit, koolitusi saavad tellida piirkondlikud tellijad, kelle kontaktid leiad siit.

Lisaks sellele võib mult tellida nii ketramise koolitusi kui ka taimedega ja indigoga värvimise koolitusi gruppidele, samuti individuaalseid ketruskoolitusi (kirjeldused allpool). Grupikoolituste hinnapakkumise küsimiseks kirjuta palun meilile loodusvarvid@gmail.com

INDIVIDUAALNE VOKIKOOLITUS
Koolituse kestvus: 4 tundi
Koht: Tõstamaa käsitöökeskus, Pärnumaa
Aeg: kokkuleppel
Juhendaja: Liis Luhamaa
Maksumus: 1 inimene 70.-, 2 inimest 100.-
Koolitus katab kõik algajale ketrajale olulised teemad - voki kordaseadmine, õlitamine, nööri pealepanek, seadistamine ning loomulikult ketramine ja korrutamine ja käsitsikedratud lõnga viimistlemine. Kui oled edasijõudnud ketraja, siis saab käsitleda just neid teemasid, mis Sulle huvi pakuvad. Kui on endal vokk, siis soovitan tulla sellega. Kui pole, saab kasutada minu oma. 


Foto: Kati Vaas / Vaas&Vaas

VILLATÖÖD JA KEDERVARREGA KETRAMINE
Koolituse kestvus: 8-10 ak. tundi
Maksimaalne osalejate arv: 8
Kursus annab algteadmised villa töötlemisest, kedervarrega ketramisest ja korrutamisest.
- osalejad saavad ülevaate erinevatest villatüüpidest: mis vahe on peene ja jämeda kiuga villal, kuidas ära tunda ebakvaliteetset villa, milline vill millise lõnga tegemiseks sobib;
 - tutvustan villa töötlemise vahendeid ja võimalusi, räägime villapesust, õpime villa õigete töövõtetega kraasima ja kammima, kedervarrega ketrama ja korrutama;
 - osalejad saavad teada, miks tasub ise lõnga teha ja kuidas on ketrajal võimalik mõjutada lõnga omadusi.
Kel on, võivad kaasa võtta oma töövahendid - käsikraasid, villakammid ja kedervarre. Kel pole, saavad kasutada juhendaja omasid.VOKIGA KETRAMISE ALUSED
Koolituse kestvus: 8-10 ak. tundi
Maksimaalne osalejate arv: 8
Kursusel osalejad saavad selgeks vokiga ketramise ja korrutamise põhitõed. 
Vaatame, kuidas vanad vokid töökorda seada (õlitamine, nööride pealepanek) ja töökorras hoida. Põhjalikult käsitleme voki tööpõhimõtet ning nii uute kui vanade vokkide seadistamist ketramiseks. Õpime lühikese tõmbega ketrust ja korraliku korrutamise kunsti.
Kõigil koolitusel osalejatel peab olema kaasas oma vokk (vokil ei pea olema nööri peal). 


INDIGOGA VÄRVIMINE

Villase lõnga värvimine loodusliku indigoga
Koolituse kestvus: 10 ak. tundi
Maksimaalne osalejate arv: 12
Indigo on kaunis ja püsiv looduslik värv. Koolitusel osalejad saavad ülevaate indigoga värvimise põhimõtetest, õpivad valmistama indigo värvilahust ja indigoga villast lõnga värvima.
Praktilises osas valmistatakse villased lõngad indigoga värvimiseks ette. Õpitakse valmistama kontsentreeritud indigolahust ja värvimislahust. Õpitakse indigo värvilahusega töötama ja selle korrasolekut hindama. Värvitakse lõngu erineva intensiivsusega indigosiniseks. Kõik osalejad saavad värvida oma kaasatoodud lõngu.


TAIMED JA TÄID”

Kuidas värvida villast lõnga kodumaiste taimede ja värvi- ehk košenillitäidega.

Koolituse kestvus: 10 ak. tundi
Maksimaalne osalejate arv: 10
Koolituse läbinud oskavad iseseisvalt villaseid lõngu värvimiseks ette valmistada ja neid taimede ning košenillitäidega värvida. Teoreetiline osa vaheldub praktilise värvimistööga.
Praktilises osas läbitakse peitsimise ja värvimise protsess. Õpitakse eestimaistest värvitaimedest ja košenillitäidest värvi eraldama ning lõngu korralikult värvimiseks ette valmistama – vihtima, pesema ja peitsima. Lõngu värvitakse kahes erinevas värvivees ja õpitakse ühes potis värvides mitut värvi lõngu saama. Kõik osalejad saavad enda poolt kaasa võetud lõnga peitsida ja näidised koolitusel värvitud lõngadest.