Valmistasin ette kaks ämbritäit, ühes kuivatatud rabarbrijuured ja teises krapijuured. Rabarbrijuurtega eelnevalt midagi ei teinud, kuid krapijuuri töötlesin vastavalt Jenny Deani juhendile. Ehk siis:
- murdsin juured 2-3 cm pikkusteks juppideks;
- pesin juured korralikult külma vee all puhtaks;
- valasin pestud juurtele peale keeva vee ja lasin 2-3 minutit seista;
- viskasin juurte pealt vee ära.
Niimoodi saab osadest kollastest ja pruunidest pigmentidest lahti ja värv tuleb punasem. Palju punast raisku ei lähe, sest alisariin, tähtsaim punane pigment krapis, lahustub vees aeglaselt.
Krapijuuri võtsin sama palju kui lõnga (200 g lõnga ja 200 g juuri), aga rabarbrijuuri võtsin kaks korda rohkem (200 g lõnga ja 400 g kuivatatud juuri). Tagantjärele arvan, et ka rabarbrijuurte puhul oleks piisanud poole vähemast kogusest.
Krapi sisse läks 20% maarjajääga eelpeitsitud lõng, rabarbrijuurte juurde 12% maarjajää ja 5% viinakiviga eelpeitsitud lõng. Krapi puhul soovitatakse kasutada suuremat protsenti maarjajääd ja viinakivi hoopis ära jätta, kuna see võib tooni oranži poole nihutada.
Panin lõngad ja juured ämbrisse, lisasin paraja koguse vihmavett, et lõngad oleksid veega kaetud. Kaevasin ämbrid sõnnikuhunnikusse ja jätsin nad sinna nädalaks. Käisin iga päev mõned korrad lõngu segamas, temperatuur püsis 40-45 °C juures ehk siis päris soe.
Saadud värvidega olen väga rahul, nii punane kui ka kollane tulid erakordselt tugevad ja ilusad toonid. Rabarbrijuurte kollane on hoopis teistsugune kui näiteks kaselehekollane - palju soojem ja kuldsem.
Esimese värvimise lõngad
Üks värvimine tehtud, tegin sama materjaliga teiskordse värvimise. Kollane tuli sarnane toon, ainult heledam. Krapist ootasin heledamat oranži (ja paar esimest päeva tundus, et saabki), aga nädalaga võlus lõnga hoopis pruunikaspunaseks. Esimese ja teise värvimise lõngad on võrdluseks kõrvuti kõige ülemisel pildil.
9 kommentaari:
lausa uskumatu kui ilusaid värve on ikka võimalik saada:)
ja hilinemisega:
olen olnud su blogi lugeja algusest saati ja loen alati huviga nii taimedega värvimise kui ketramise postitusi, kuigi viimast pole ise kunagi proovinud...aitäh et seda kõike teistega jagad... jõudu ja jaksu ikka edaspidiseks
Punane toon on super!
Ilusad lõngad ülimalt ökoloogilise värvimisprotsessiga :)
Väga uhke! Super-ilus punane toon. Kõik ülejäänud on muidugi ka kenad. Küll sellistest alles kooks.
Väga ilusad toonid ja tasuks katsetada ...kuigi jänkud nii palju meie kodus õnnikut ei tooda ;) ..järelikult tuleb kasvuhoone appi võtta :)
Minagi loen Su blogi alati suure rõõmuga - loodusvärvide maailm on imeline ja Sa oskad kõike seda ka väga selgelt ja mis mulle eriti meeldib - ka populaarteaduslikult - meieni tuua. Mina värvin loodusvärvidega alles oma unistustes, aga kindla peale, ja just tänu Sinu blogile, hakkan seda ükdkord ka reaalelus tegema :)
Punane toon on tõesti uskumatult särav ka kirgas!
Aitäh teile. Tundub, et punane on selline värv, mis inimestes alati tugevaid emotsioone tekitab. Minus endas loomulikult kaasa arvatud.
Imelised!!! Pole ise juba mitu aastat lõnga värvinud..nüüd himutab...
Põnev viis lõnga värvimiseks. Peaks proovima kasvuhoone varianti ;)
Postita kommentaar