esmaspäev, 31. mai 2010
Kirju-mirju
esmaspäev, 17. mai 2010
Hea Villa näitus
Klikka pildil, et suuremalt näha
Armsad sõbrad!
Alljärgnevaga kutsume teid vaatama Hea Villa näitust Maarja-Magdaleena Gildi näitusesaalis, Uus tn. 5 Pärnus.
Avamine toimub 28. mail kell 16.00, näitus jääb avatuks kuni 4. juunini.
Gildimaja on avatud T-R 11.00-17.00, L 11.00-15.00.
Hea Villa näitus sai ellu kutsutud, et uurida, kas meie lambakasvatajad väärtustavad villa kui väärtuslikku toorainet ja kui palju kasvatatakse Eestis lambaid, kelle vill on sobilik tekstiilitöödeks.
Näitusel on kokku saanud grupp lambakasvatajaid ja käsitöösõpru. Osalevad kaheksa talu perenaised, kelle karjasisene aretuspüüdlus on järjest parema villa suunas ja käsitöölised, kes väärtustavad head eestimaist lambavilla.
Näitus erineb tavapärasest, kuna peaesinejaks on seekord materjal- lihtsalt vill kogu oma ilus. Väljapanekul saab näha ja katsuda villa erinevates töötluse etappides: pesemata villast käsitsi kedratud lõngani.
Asjassepühendamatu ei pruugi ette kujutada, kui erineva väljanägemise ja omadustega see tuttav materjal olla võib. Samas iga käsitööline teab, et kvaliteetse käsitöö esmaseks nõudeks on õige materjali valik, olgu see siis vaibaks sobilik tugev ja vastupidav lõng või salli kudumiseks vajalik pehme peenvill.
Näitusel osalevad: Merike Palm Uue-Taatsi talust Läänemaal, Kadri Roosi Esna mõisast Järvamaal, Merike Bakhoff Vaike talust, Liis Luhamaa Männiku talust ja Julika Roos Jaani talust Pärnumaal, Riina Paisu Käki-Tasmuthi talust ja Eve Alekand Lülle talust Raplamaal, Liilia Tali Rõõmu talust Valgamaal.
Näituse idee algatas ja eri kandi villarahvast aitas kokku viia Liisa Kallam ja Liisa Tomasberg MTÜ-st Vildiarenduskeskus. Esimene Hea Villa näitus toimus augustis-septembris 2009 a. Eesti Käsitöö Maja galeriis Tallinnas. Sel aastal korraldab Hea Villa näitust MTÜ Hea Villa Selts.
Ootame lahkelt villailu nautima ja värsket koduleiba ning kitsejuustu maitsma 28.mail algusega kell 16.00 Maarja –Magdaleena Gildi ärklikorruse näitusesaalis.
Kõikidel näitusepäevadel on kohal käsitöölised, kes tutvustavad traditsioonilisi villatöötlemise võtteid, nagu villa kraasimine, kammimine, ketramine kedervarre ja vokiga.
kolmapäev, 12. mai 2010
Loodusvärvikoolitus
23. mail toimub selle aasta esimene loodusvärvikoolitus! Tihe ja pikk päev, mille jooksul saab selgeks nii taimede, košenilli kui indigoga värvimine. Koolitus toimub Julika juures, seega saavad huvilised ka tema lambaid imetleda ja villajuttu puhuda.
Õppetöö toimub kahes osas - kõigepealt taimede ja košenilliga värvimine ning seejärel indigoga värvimine. Täpne kava siis järgmine:
Taimede ja košenilliga värvimine (11.00-13.00)
Teoreetiline osa:
- taimedes sisalduvad värvained;
- lõnga ettevalmistamine värvimiseks;
- keemilised ja taimsed peitsid, erinevused eel-, koos- ja järelpeitsimisel;
- värvilahuse valmistamine erinevatest taimeosadest, värvi ekstraheerimine košenillitäidest;
- värvimise protsess;
- valgus- ja pesukindluse testimine.
Praktilises osas värvime villast lõnga taimedest ja košenillist valmistatud värvilahustes ning õpime peitsima maarjajää ja viinakivi ning raudvitrioliga.
13.00-13.30 Supi- ja kohvipaus
Indigoga värvimine (13.30-16.00, võib minna ka veidi kauem)
Teoreetiline osa:
- lühike ülevaade indigoga värvimise ajaloost;
- indigovärvimise keemia põhipunktid;
- erinevad võimalused indigo lahustamiseks;
- erineva intensiivsusega sinise saamine;
- siidi, puuvilla ja villa värvimise erisused.
Praktilises osas valmistame kõigepealt kontsentreeritud indigolahuse ja seejärel värvimislahuse. Õpime indigo värvilahusega töötama, selle korrasolekut hindama, lõngu värvima ja üle värvima. Igaüks saab soovi korral värvida oma kaasavõetud lõnga.
Toimumise aeg ja koht: pühapäev, 23. mai 11.00-16.oo Jaani talu, Halinga vald, Pärnumaa (ca 30 km Pärnust Tallinna poole).
Koolituspäeva hind 490.-/osaleja. Hinna sees konspekt, supi- ja kohvipaus, materjalid praktilise osa läbiviimiseks, 100 g lõnga värvimine indigosiniseks.
Juhendaja Liis Luhamaa.
Info ja registreerimine kuni 19. mai: loodusvarvid@gmail.com tel. 5342 8318
teisipäev, 4. mai 2010
Angoora
Sajaprotsendiline angooralõng on liigagi hästi insuleeriv ehk ülemäära soe. Nagu koerakarvgi, on angoorakiud väga libe ja mitteelastne, mistõttu lõng tuleb vastupidavam ja kudum paremini vormi hoidev kui angoorat villaga segada. Juba 30% angoorat on piisav, et lõng tunduks luksuslik ning moodustaks angoorale omase õrna halo. Kuna angoorakiud on hästi peen, on ühtlaseks kraasimiseks vaja võimalikult tihedat kraasi. Võiks olla vähemalt 90 piiki ruuttolli kohta, 120 oleks veel parem. Käsikraasidest sobivad nn. puuvillakraasid.
Mina ostsin angoorat taanlanna Kathe käest, kes tegeleb ka aretustööga. Tema blogist võib selle kohta lähemalt lugeda. Kraasisin kokku 70% valget tallevilla ja 30% kreemikat angoorat. Kõigepealt tegin paar ringi trummelkraasiga, et vill ja angoora enam-vähem seguneksid. Seejärel kraasisin käsikraasidega villarullid, millest ketrasin lõnga pika tõmbega kraasketrust kasutades. Valisin selle ketrusviisi, et rõhutada angoora omadusi - nii saab kõige kergema, pehmema ja soojema lõnga.