esmaspäev, 13. veebruar 2012

Villapesu kuuma veega - mis on oluline?


Villa pesemine kuuma veega pole keeruline, ent on mõned reeglid, mida tuleb järgida. Vastasel juhul võid lõpetada sellega, et raiskad aega, vett ja pesuvahendit, ent vill pole oluliselt puhtam kui enne pesu. Kehvemal juhul võivad villakiud koguni kahjustatud saada.

1. Kasuta piisavalt palju vett. Veega ei tohi koonerdada. Nii pesemisel kui ka loputamisel tuleb võtta vähemalt 10 l ehk korralik ämbritäis vett 100 g villa kohta. Kui vett on vähe, jahutab villa vettepanek selle ruttu maha ja villarasv ladestub tagasi villa peale. Kuna villa ei saa kuumas seebises vees liigutada, peab vett olema piisavalt palju, et kuum vesi ja pesuvahend pääseks kõigi kiudude ümber liikuma.

2. Kasuta piisavalt kuuma vett. Kui ma räägin kuumast veest, siis ma mõtlengi kuuma vett - temperatuuriga umbes 60 °C. Sellises vees kätt üle sekundi ei hoia. Vesi peab olema kuum, et villarasv korralikult lahti sulaks ja kiu küljest ära tuleks ning vesi liiga maha ei jahtuks.

3. Kasuta nõrgalt happelise pH-ga pesuvahendit. Kui leotada villa kuumas vees aluselise pesuvahendiga, siis võivad villakiud kahjustatud saada ja hapraks muutuda. Näiteks Orto Villašampoon on kergelt aluseline ja seda ma ei soovita kuuma veega kasutada. Mina kasutan Sodasani nõudepesuvahendit, sobib ka MiniRiski oma. Lakmuspaberit pH mõõtmiseks saab tellida Total Eesti OÜ kaudu.

4. Ära liiguta villa kuumas seebivees. Välja arvatud juhul, kui sa kena villakänkarat teha tahad :) Suru vill vette ja jaluta paarikümneks minutiks eemale. Kui hakkad villa välja tõstma, liiguta seda aeglaselt koos tülliga mõned korrad üles-alla. Ja kõik.

Kommentaare ei ole:

Related Posts with Thumbnails