teisipäev, 10. veebruar 2009

Koerakarva ketramine

Jesper - karvane koer

Koerakarva ketramisest hakkas mingi hetk igalt poolt vihjeid tulema - SpinOff kirjutas ja Julika mainis ja Isetegijas arutati. Sõber Karin usaldas mulle kotitäie segaverelise Jesperi aluskarva, et saaksin ka proovida.

Koera aluskarva kohta on isegi peen erinimetus - chiengora. Chien on prantsuse keeles koer ja -gora lõpp tuleb sõnast "angora", sest koera aluskarv meenutab angoorajänese villa, olles pehme, peen ja kohev. Veel infokilde:
- Koerakarvad on väga libedad ja tihti ka lühikesed, seega on vaja kiiresti ja rohkesti keerdu sisse kedrata, et lõng kokku jääks.
- Ketramiseks on parim pehme aluskarv, mis sisaldab võimalikult vähe karmimaid ja jämedamaid pealiskarvu (kui viitsimist on, võib neid välja noppida). Lõigatud koerakarvadest lõng jääb kare ja torkiv.
- 100 % koerakarvast kedratud lõng jääb tihe, mitteelastne (nagu puuvillalõng) ja väga soe. Ta läheb kasutades kenasti karvaseks ning sobib imehästi efektlõngaks.
- Enamasti kedratakse koerakarva kokku kraasitult lambavillaga, lambavill annab lõngale elastsust ja hoiab koerakarvad paremini lõngas kinni (mingil määral libisevad need siiski kootud eseme kandmisel lõngast välja, see on paratamatu nii libeda kiu puhul). Koerakarvaga segamiseks soovitatakse ka alpakavilla.

Jesperi aluskarv oli puhas, aga lõhnas tugevalt koera järele, seega pesin selle kõigepealt ära. Leotasin paarkümmend minutit käesoojas õrna pesuvahendiga vees ning loputamiseks leotasin kaks korda puhtas vees. Käsitlemise kergendamiseks kasutasin tülli, täpselt nagu lambavilla pesu puhul. Koerakarval rasu-lanoliini pole, seega ei pea kuuma veega pesema.

Ketrasin Jesperi karva nii puhtalt kui ka lambavillaga segikraasitult (u. 50% üht ja 50% teist).

Jesperi karvad käsikraasil

Ketramiseks ja korrutamiseks valisin meelega kedervarre, et julgustada kõiki koeraomanikke ja muiduhuvilisi - ka kedervarrega saab väga ilusat lõnga teha, ei pea vokk olema!

100 % koeralõng
50 % koerakarvad, 50 % lambavill

Sellise lühikese ja libeda kiu puhul võiks üpris kerget kedervart kasutada (minu oma oli 30 g) ning keerdu peab kiiresti ja rohkesti andma. Selleks soovitan soojalt reielt rullimist, selle asemel, et kedervart näpu vahel keerutada. Sellest videost näeb, kuidas see umbes käib (ärge ainult käsi niimoodi kõrgel hoidke, kui te selja-või kaelavalu ei soovi - küünarnukid ikka kenasti keha ligi). Kindlasti tuleb lõng korrutada. Peale ketramist ja enne kuduma asumist peske lõng läbi, alles siis näeb, milline lõng tegelikult jääb (see kehtib muidugi kõigi käsitsikedratud lõngade puhul).

100 % koeralõng

Hall on lamba- ja koeralõng, beež - koeralõng.

Proovilapid - beež kootud 2,5 mm ja hall 3 mm varrastega

Koeralõngast heegeldatud tähekesed

5 kommentaari:

KK ütles ...

Ma kasutasin ka kedervart koera aluskarva ketramiseks. Muide, koerte aluskarv võib olla ka erinev. Mul on õnnestunud proovida nii landseeri (vesikoer) kui shoti terjeri aluskarva. Landseeri oma osutus pehmemaks ning oli märgviltimises nt kergemini vildistuv (meil oli koertelaagris käsitöötuba:)).
Lõngaks ketrasin mõlema koera aluskarva kokku aade villalooriga. Tuli selline paksemapoolne valge-rohelise-mustakirju sokilõng :)

Anonüümne ütles ...

Palun, kas te saaksite oma blogis kirjutada ka käsikraasidega kraasimisest. Kraasid on mul olemas, lamba- ja koeravill ka, aga kraasida ei oska.

Aive

Liis ütles ...

KK - eks koertel ole nagu lammastelgi. Isegi sama tõu erinevad isendid annavad erinevat villa-karva, rääkimata siis eri tõugudest :)

Aive - vaata www.youtube.com ja pane otsingusse "sue macniven". Tal on väga head käsikraasimist õpetavad videod.

Anonüümne ütles ...

Suurepärased videod! Sain aru, kuidas kraasimine käib. Mina vana rumal panin villa oma mõistuse järgi kraasi peale valepidi (kiud kraasi tõmbamise suunaga risti). Ise veel mõtlesin, et huvitav - mis mehhanismiga see rull peaks tekkima :) Õnneks katsetasin ainult ühe väikese tuustiga.

Hakkan kohe õigesti proovima.

Aitäh, Liis!

Aive

Anonüümne ütles ...

Liis, mulle väga meeldisid Sinu kedervarre koeralõngad, peened ja pehmed. Tulin koju ja osad enda vokil kedratud kohe üldse ei meeldinud, liiga palju keerdu peal, peale pesemist justkui nöör. Mõtlesin ja mõtlesin, mis teha...panin uuesti juba korrutatud lõnga taas vokile ja andsin päripäeva minekut.
Tulemus on igatahes rõõmustav, sain need koeralõngad samuti peeneks ja pehmeks. Nii lihtne see ongi:)

Tänud,

Julika

Related Posts with Thumbnails