kolmapäev, 13. oktoober 2010

Käsikraasidega villa noppimine

Käsitsi villa noppimine

Villakaugematele inimestele seletuseks, et "villa noppimine" tähendab kraasimisele eelnevat villasalkude lahtiharutamist. Käsitsi töötades on tegemist üpris aegavõtva tegevusega - mõõtsin kord ära, et tunniga nopib lahti umbes 100-150 g villa...

Oluliselt kiiremini teeb töö ära villahunt. Villahunt on nagu hõre kraas ja harutab villa lahti vähemalt paar kilo tunnis. Villahundi tööd võib vaadata nt. sellest videost. Esialgu mul selleks finantse ette nähtud pole.

Niisiis, istun mina ühel ilusal päeval, nopin villa lahti ja mõtisklen, et küll on ikka aeglane ja kui oleks raha, küll siis ostaks kohe villahundi... Ja äkki tuleb meelde kevadine Tiina korraldatud Kihnu-reis. Minu nurumise peale näidati meile ka kraasimist ning ketramist. Täpsemalt tuli meelde see, et villa nopiti lahti mitte käsitsi, vaid käsikraaside vahel. Proovisin kohe järgi ja töötas väga kenasti ning mis peamine - kiiremini kui käsitsi!

Noppimiseks kasutasin Loueti nn. puuvillakraase. Need on tihedate ja peente piikidega, mis haakisid ja harutasid villa hästi.

Töö käik aga järgmine. Villa kandsin kraasile noppimiseks päris paraja portsu - oma poole rohkem kui kraasimise puhul (vt. ülemine foto). Eks see oleneb villast ka ja sobiliku koguse leidmine tahab katsetamist. Edasi läks nagu tavaline käsikraasidega kraasimine - tõmbasin ühe kraasiga õrnalt üle teise, vahepeal kandsin villa ühelt kraasilt teisele. Ent ei tegutsenud väga põhjalikult ja pikalt, kuna eesmärgiks polnud villakiud paralleelseks saada. Lõpuks harutasin villamassi ka käte vahel kiirelt läbi, et mõned eriti jonnakad lokid tagantjärele näppudega lahti noppida. Et voilà! - vasakul noppimata vill, paremal käsikraasidega nopitult.

2 kommentaari:

Merike ütles ...

Väga nutikas! Peab kohe rakendama hakkama! Tänud sulle nagu alati heade ideede eest.

airiangoorad ütles ...

Ma jäin seda juttu lugedes mõtlema, et miks mul see villanoppimine pole päevakorras....:D, päris tükk aega võttis , enne kui aru sain, et ilmselt on selles "süüdi" pesuriga villapesu.Nimelt lööb pesur villa õigesti pestest täiesti vahtu ,kaasaarvatud tõsise loki(nagu gotlandi lamba villal on), ma lihtsalt hiljem kuivatusrestil tõmban villa natuke lahti, kraasimisele eeltöö ja kuivab kiiremini.Loodetavsti polnud see nüüd targutamine...:)

Related Posts with Thumbnails