kolmapäev, 27. jaanuar 2021

Audru neotud lõngadega rahvarõivaseelikud / Traditional skirts with weft ikat patterns from Audru parish

Audru neotud lõngadega rahvarõivaseelikust inspireeritud kangast kudumas. 
Close-up of a weft ikat fabric on my loom, inspired by Audru traditional weft ikat skirt.

Audru kihelkond on minu naaberkihelkond. Sõidan sealt läbi pea iga nädal. Tõenäoliselt ei üllata kedagi, et Audru rahvarõivastest pakuvad mulle kõige rohkem huvi sealsed neotud lõngadega kootud rahvarõivaseelikud :)

1889. aastal saatis Karl Tarkpea Jakob Hurdale kirjelduse paarkümmend aastat tagasi (st 1870. aastatel) kantud rahvarõivaste kohta:

"Kõige ilusamas peeti poti-sinise põhjaga körta, kellel korraleses mõõtus valged täpid sehes, mis seda viisi tehti, et lõngad värvimese aegas köbaste mõnest kohast kinni sioti, kus siis värv peale ei hakkan. Sidumine sai aga hoolega toimetatud, et täpid kördi sehes korralikud said." H I 2, 718

Pean minagi just neid Audru seelikuid kõige ilusamaks :) Neid on kogutud nii Eesti Rahva Muuseumi kui ka Pärnu muuseumi. Allpool mõned näited. 

Audru parish is my neighboring parish. I drive through it almost every week. Probably no one is surprised that for me the most interesting and beautiful Audru traditional costumes skirts are the ones with weft ikat patterns :) There are several examples in Estonian National Museum and Pärnu Museum. Below are some examples. The fabrics are weft-faced, with linen warp and woolen weft. Both warp and weft are singles yarns.

Audru seelik ERM A 76:6, foto MuIS

Audru seelik ERM A 286:1, foto MuIS

Audru seelikuriide tükk, Pärnu Muuseum PäMu _ 12040 E 130/T

Selleks, et need kõige ilusamad Audru seelikud jälle kandjate selga jõuaksid, panin kokku uue koolituse - Audru neotud lõngadega rahvarõivaseeliku lõngade värvimise koolituse. 

Koolitusel saad endale siduda ja värvida ühe Audru neotud lõngadega seeliku kudumiseks vajalikud neotud, põhja- ja triibulõngad. Õpid enda poolt väljavalitud Audru rahvarõivaseeliku neotud lõngade mustrit oma pikkuse jaoks kohandama, lõngu siduma ja värvima. 

Toimumise aeg: 20. veebruar ja 20. märts. Kuupäevad võivad muutuda, kui koroonapiirangud seda nõuavad.

Toimumise koht: Tõstamaa Käsitöökeskus

Maksimaalne osalejate arv: 4. GRUPP ON TÄIS! Kui oled huvitatud lisakoolitusest, kirjuta liisluhamaa@gmail.com

Hind: 180.-

Hinna sees:
 - Kohvipausid ja lõunasupp
 - Lõngade sidumise raam, mis jääb osalejale
 - Jaapani kileteip lõngade sidumiseks
 - Sünteetilised värvid lõngade värvimiseks
 - Muuseumiseeliku järgi väljatöötatud värviretseptid
 - Videojuhis, kuidas neotud lõngadega seelikukangast kududa

Hinnale lisandub tasu värvitava lõnga eest (Teksrena 7/1 lõng, 25.-/kg). Täismõõdus rahvarõivaseelikule kulub 1-1,2 kg villast koelõnga. 

Koolituse esimesel päeval (20. veebruar) on väike loeng nii Audru kui teiste Eesti piirkondade neotud lõngadega seelikutest. Õpid, kuidas neotud lõngade mustrit kangalt maha võtta ja selle järgi sidumise mustreid oma seelikupikkuse jaoks ümber arvutada. Õpid lõngade sidumise tehnikat ja saad oma lõngade sidumiseks kasutada Jaapanist toodud spetsiaalset kileteipi. Selle koolituspäeva teiseks teemaks on põhja- ja triibulõngade ettevalmistus värvimiseks. Arvutad välja oma kanga kudumiseks vajaminevad lõngade kogused ning haspeldad lõnga vihtideks. Haspeldamiseks saad kasutada Jaapani hasplit, mille peale saad korraga haspeldada kuus vihti lõnga.

Kahe koolituspäeva vahel on sul aega lõpetada neotud lõngade sidumine ning pesta puhtaks põhja- ja triibulõngade vihid. Saad selleks kõik vajalikud juhised.

Teine päev (20. märts) on värvimise päev, mil värvid kõik oma seelikulõngad. Õpid värviretsepti järgi värvi kokku segama, lõngu värvima ja värvitud lõngu viimistlema. 

Info ja registreerumine: liisluhamaa@gmail.com

Audru neotud lõngadega rahvarõivaseelikust inspireeritud kangas minu teljel. 
A weft ikat fabric on my loom, inspired by Audru traditional weft ikat skirt.

Kommentaare ei ole:

Related Posts with Thumbnails